> > Blog

starszy mężczyzna

Nieuchronny upływ czasu sprawia, że seniorzy tracą energię i stają się bardziej podatni na różne choroby wieku starczego, które mają nieodwracalny wpływ na ich codzienne funkcjonowanie. Część tych schorzeń ma podłoże somatyczne, część związana jest z psychiką. Wpływ na pojawienie się chorób starczych ma nie tylko wiek, ale także czynniki genetyczne, środowiskowe, ale istotny jest również tryb życia. Z jakimi chorobami starczymi zmagają się najczęściej seniorzy?

Dieta-dla-seniora

Metabolizm osoby młodej różni się znacznie od metabolizmu osoby starszej. Z wiekiem metabolizm człowieka zwalnia, tym samym zapotrzebowanie kaloryczne seniorów ulega zmniejszeniu. Ważne jest, aby gotując dla osób starszych poza wiekiem podopiecznego uwzględnić jego aktywność zawodową. Zresztą ta sama zasada obowiązuje przy układaniu jadłospisów dla osób dorosłych w sile wieku. W przypadku jednak osoby starszej jest to o tyle ważne, że dieta seniora powinna uwzględniać niedobory pokarmowe związane ze starzeniem się organizmu.

opieka medyczna

Mózg człowieka jest genialny. Przez całe życie wykonuje ogrom pracy. Musimy jednak pozwolić mu odpocząć, bo w przeciwnym razie będzie przemęczony. Póki jesteśmy młodzi, nie zastanawiamy się nad pracą mózgu, bo funkcjonuje on bez większych zakłóceń. Zmieniamy pory snu, śpimy nieregularnie, kładziemy się późno do łóżka, a kiedy jesteśmy zmęczeni, odsypiamy. Chociaż mózg tego nie lubi, specjalnie nie daje nam tego odczuć. Sami też się zbytnio tym nie przejmujemy, bo w miarę szybko zasypiamy, czasami wstajemy wcześnie rano lub kiedy mamy okazję, śpimy dłużej.

dom

Jesień życia jest okresem, który w wielu przypadkach wiąże się z chorobami oraz spadkiem formy. Wiele osób ich doświadczających jest zdana na pomoc osób trzecich. Najbliższa rodzina często nie posiada odpowiednich kompetencji, aby zająć się seniorem, zgodnie z jego potrzebami, dlatego coraz więcej rodzin decyduje się przekazać opiekę odpowiednim ośrodkom, zatrudnić asystenta lub pielęgniarkę. 

zajecia w domu seniora

Wielu z nas boi się momentu osiągnięcia sędziwego wieku, a szczególnie związanych z nim dolegliwości i zmian fizjonomicznych. Osoby starsze wyróżnia jednak przede wszystkim ogromne, zdobyte na przestrzeni lat, doświadczenie i mądrość życiowa. Seniorzy są więc grupą społeczną zasługującą na ogromny szacunek oraz szczególne przywileje.

skierowanie do domu pomocy społecznej

Dom Pomocy Społecznej, czyli DPS to placówka opiekuńcza dla osób, które wymagają całodobowej opieki specjalistycznej. Do DPS-ów najczęściej trafiają osoby przewlekle chore, niepełnosprawne lub zmagające się z takimi chorobami starczymi jak demencja. Dom Opieki Społecznej zapewnia zakwaterowanie, pomoc medyczną i opiekę wyspecjalizowanego personelu 24h/dobę. W Polsce DPS-y mogą być prowadzone przez samorządy terytorialne, związki wyznaniowe, fundacje, stowarzyszenia i osoby fizyczne. Sprawdźmy, jak wygląda przyjęcie do DPS-u i kto może wydać skierowanie?

Dom starców - kiedy?

Dom opieki dla osób starszych to placówka zapewniająca całodobową opiekę seniorom i funkcjonująca na zasadach prowadzenia prywatnej działalności gospodarczej

Kto opłaca dom starców?

Stając przed koniecznością oddania naszego bliskiego do domu opieki, mamy do wyboru trzy zasadnicze opcje.

Wybór konkretnej związany jest nie tylko z zakresem oferowanych w danej instytucji usług, lecz także ze sposobem finansowania pobytu w nim seniora.

Kto zatem opłaca dom opieki?

Dom seniora

Decyzja o oddaniu bliskiej starszej osoby do domu opieki lub domu seniora nigdy nie jest decyzją prostą. Przede wszystkim jest ona dla nas trudna ze względów psychologicznych oraz społecznych norm, które, zwłaszcza w Polsce, nakazują raczej opiekowanie się starszym rodzicem do samego końca, niż oddawanie go pod opiekę obym osobom.

Osoby starsze, które borykają się z problemem cukrzycy, powinny przede wszystkim zadbać o prawidłową dietę. W większości przypadków seniorzy bardzo niechętnie zmieniają swoje nawyki żywieniowe. Zmiana przyzwyczajeń związanych z odżywianiem bywa niełatwym zadaniem. Dom seniora Senior Residence dokłada wszelkich starań, aby podopieczni każdego spożywali zdrowe, pełnowartościowe pokarmy, ponieważ jest to najskuteczniejsza forma leczenia cukrzycy. Dodatkowo zdrowa dieta przynosi korzyści dla całego ciała i pozwala uniknąć różnych innych schorzeń, takich jak np. choroby układu krążenia.

Niemal połowa seniorów zmaga się z cukrzycą typu 2. U osób po 65. roku życia choroba ta nie daje typowych objawów, dlatego też bywa dość późno diagnozowana. Chorzy wymagają jednak odpowiedniego leczenia, a także zastosowania prawidłowej diety. Dom opieki dla osób starszych zapewnia kompleksowe wsparcie wszystkim osobom, u których zdiagnozowano objawy cukrzycy.

Brak apetytu u osób starszych może mieć różne przyczyny. Długotrwały brak łaknienia może prowadzić do poważnych niedoborów składników odżywczych, a niekiedy nawet do objawów niedożywienia.

depresja

Depresja u osób starszych to stosunkowo częsty problem. Badania pokazują, że może dotykać nawet co trzeciego polskiego seniora. Objawy depresji starczej różnią się nieco od symptomów depresji u osób młodszych. Niestety bardzo łatwo je przeoczyć, ponieważ niekiedy mylone są z typowymi objawami starzenia, takimi jak kłopoty z pamięcią i koncentracją, osłabienie, zaburzenia snu, bóle mięśni itd.

Każdy opiekun osoby cierpiącej na chorobę Alzheimera doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że chory potrzebuje odpowiedniego podejścia, które zapewni mu bezpieczne i spokojne życie każdego dnia. Najważniejsze jest stworzenie mu przyjaznych warunków do mieszkania. Doskonale zdają sobie sprawę z tego osoby prowadzące dom opieki dla osób starszych. Takie obiekty zwykle są bardzo dobrze przystosowane do potrzeb ludzi borykających się z różnorodnymi schorzeniami, w tym z chorobą Alzheimera.

Bardzo wiele młodych ludzi zastanawia się nad różnymi formami pomocy niesionej innym osobom. Warto w takim przypadku zwrócić uwagę na ludzi starszych w domu seniora, ponieważ kontakt z nimi może przynieść bardzo wiele korzyści dla obu stron.

dom seniora

Ludzie starsi są potrzebni społeczeństwu za sprawą swojego doświadczenia, wiedzy i przywiązania do fundamentalnych wartości. Seniorzy jak nikt inny cenią każdą chwilę, jaką mogą spędzić ze swoimi dziećmi oraz wnukami.

Wraz z wiekiem mogą pojawiać się problemy z zapamiętywaniem, które wynikają z nieprawidłowego lub zakłóconego funkcjonowania ośrodków kory mózgowej. Niestety zaburzenia koncentracji i pogarszająca się pamięć mogą mieć bezpośredni wpływ na kondycję psychospołeczną. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dbać o pamięć u osób starszych!

Osoby starsze również mogą mieć fascynujące zainteresowania. Jesień życia może być potraktowana jako idealny moment na rozwijanie pasji. Bardzo często jednak seniorzy potrzebują inspiracji, która zmotywuje ich do codziennego działania i pozytywnego korzystania z wolnego czasu. Dom opieki dla osób starszych zabiega o to, aby wszyscy podopieczni byli aktywni zarówno fizycznie, jak i umysłowo!

 

Starość jest nieunikniona, chociaż większość osób obawia się tego okresu w życiu. Ale bycie seniorem wcale nie musi oznaczać bierności, chorób, samotności. Wręcz przeciwnie — jesień życia może być idealnym momentem na rozwijanie swoich pasji i poszerzanie umiejętności.

Starsze osoby zwykle potrzebują inspiracji, która ich zmotywuje i zachęci do działania, dlatego naszym zadaniem jest pobudzenie w nich ciekawości świata i aktywnego spędzania wolnego czasu.

 

Nie od dziś wiadomo, że sztuka ma przemożny wpływ na ludzką psychikę, stąd i koncepcja wykorzystania jej w celach terapeutycznych. Arteterapia, bo o niej właśnie mowa, zajmuje się ułatwieniem komunikacji (także tej niewerbalnej) pomiędzy pacjentem i terapeutą poprzez odblokowanie, uwolnienie i ekspresję emocji powstających w trakcie procesu twórczego.

Muzykoterapia posługuje się muzyką w celu przywracania zdrowia albo poprawy funkcjonowania osób ze schorzeniami fizycznymi, psychicznymi lub problemami emocjonalnymi. Wyróżnić można dwa jej rodzaje: aktywną, gdy terapeuta i pacjent tworzą muzykę za pomocą własnego głosu, instrumentów muzycznych czy innych przedmiotów oraz receptywną, kiedy terapeuta odtwarza lub sam tworzy muzykę, przy której pacjent się relaksuje albo medytuje.

Dla większości osób najlepszym odpoczynkiem jest odcięcie się od hałasu i pędu miasta, wyjechanie do miejsca, gdzie jest cisza, spokój i dużo naturalnej zieleni. Intuicyjnie wiemy, że najlepiej odpoczywa nam się w bliskości natury, roślin i w krajobrazie nieprzekształconym industrialnie. W takich warunkach nabieramy sił i pozbywamy się negatywnych emocji.

Dlatego nie może dziwić, że leczenie i rehabilitacja za pomocą ogrodów stało się jedną z form terapii w różnych schorzeniach, najpierw w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, a jakiś czas temu zaczęło pojawiać się również w Polsce. Hortiterapia, bo tak nazywa się forma leczenia, jest wykorzystywana we wszystkich miejscach z zapleczem ogrodniczym, w tym w domach opieki dla osób starszych, szpitalach psychiatrycznych, ośrodkach odwykowych, domach dziecka czy na warsztatach terapii zajęciowej.

Nadciśnienie w większości przypadków wywołane jest przyczynami samoistymi, a więc takimi, które dotąd nie zostały dokładnie poznane. Tylko w przypadku 5% pacjentów wysokie ciśnienie spowodowane jest poprzez schorzenie organiczne, w tym na przykład związane z nerkami.

Istnieje wiele metod niefarmakologicznych (czyli niezwiązanych z lekami), które są skuteczne w leczeniu nadciśnienia, a w przypadku osób zdrowych zapobiegają jego wystąpieniu:

Problemy związane z nieprawidłowym ciśnieniem krwi dotykają wielu osób. Zbyt niskie ciśnienie wiąże się często z pogorszeniem samopoczucia, ale nie jest niebezpieczne dla życia. Dużo bardziej groźne jest nadciśnienie (hipertensja), ponieważ może nie dawać żadnych objawów, a nieleczone prowadzi w dłuższym czasie do uszkodzeń ważnych narządów, takich jak serce, mózg, nerki czy oczy.

Hipertensja występuje nawet u ludzi młodych, ale jej ryzyko zwiększa się szczególnie po 60. roku życia, dlatego tak ważne jest regularne mierzenie ciśnienia oraz wizyty u lekarza w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości. Warto również, by personel medyczny pracujący w domach seniora regularnie wykonywał pomiary ciśnienia swoich podopiecznych.

Powstawanie i najczęstsze objawy

Choroba Parkinsona, zwana również drżączką poraźną to bardzo poważne schorzenie ośrodkowego układu nerwowego, czyli przede wszystkim mózgu. Dotyka ono głównie osoby między 40 a 60 rokiem życia, ale czasem występuje również u ludzi młodszych. Szacuje się, że choruje na nią około 1% światowej populacji. Nazwa schorzenia pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza, który w początkach XIX wieku przedstawił dokłady opis jej objawów. 

Przyczyny drżączki poraźnej nie zostały dokładnie poznane, ale wymienia się wśród nich uwarunkowania genetyczne, czynniki toksyczne i neuroinfekcje. 

Czym jest andropauza?

Sporo mówi się o menopauzie w życiu kobiet, natomiast dużo rzadziej poruszany jest temat przekwitania u mężczyzn. Mianem andropauzy określamy zespół objawów występujących u panów zazwyczaj po 50 roku życia. U mężczyzn, inaczej niż w przypadku kobiet, nie dochodzi od razu do nieodwracalnego zatrzymania funkcji hormonalnych i rozrodczych. Proces ten przebiega dużo bardziej stopniowo i wiąże się ze zmniejszaniem stężenia męskich hormonów płciowych, w tym testosteronu i DHEA. Jednak panowie mogą zostać ojcami często do później starości i nawet w zaawansowanym wieku są sprawni seksualnie.

Zdrowe zęby i biały uśmiech

Wraz z wiekiem rośnie ryzyko ubytków tkanki zęba i próchnicy korzeni zębów, w wyniku czego seniorzy często borykają się z problemami jamy ustnej. Większość osoby starszych cierpi na zdwojoną nadwrażliwość zębów i cofanie się dziąseł. Dolegliwości doprowadzają do odsłonienia powierzchni zębów i pozbawienia ich ochronnej warstwy szkliwa. Odsłonięte zęby są szczególnie narażone na ból spowodowany kontaktem z gorącym lub zimnym napojem i pokarmem. Powszechną dolegliwością jest również suchość jamy ustnej, której przyczyną jest zażywanie leków oraz zaburzenia zdrowotne. Na pojawienie się problematycznych przypadłości z uzębieniem odpowiadają także cukrzyca, choroby serca oraz choroby nowotworowe. 

Poczucie beznadziei

Wydawałoby się, że zdrowi seniorzy mający wysoką emeryturę i otoczeni kochającą rodziną nie mają powodów do zmartwień. Bynajmniej. Życie na emeryturze może okazać się mniej kolorowe niż się wydaje. 

 

Seniorzy narażeni są na różne choroby, a jedną z najgroźniejszych jest depresja. Depresja to pojęcie stosowane w terminologii psychiatrycznej, odnoszące się do zespołu objawów choroby afektywnej, określanej mianem zaburzenia nastroju. Choroba powoduje nieustanne poczucie smutku, winy, pesymizmu, niezdolnością do przeżywania przyjemności, bezsennością lub nadmierną sennością, zmniejszeniem apetytu oraz obniżeniem napędu psychoruchowego. Choroba jest niezwykle niebezpieczna, zwłaszcza dla osób starszych. Zaburzenia u seniorów objawiają się poprzez bezsenność, która doprowadza do wycieńczenia fizycznego i psychicznego. Nie mogąc zasnąć, osoby starsze nie mogą zregenerować organizmu, a w zamian ulegają nieustannym refleksjom. Bezsenność, zmęczenie i przemyślenia powodują poczucie smutku, zaniedbanie zainteresowań, brak apetytu oraz obniżenie samooceny.

 

Zalecenia prawidłowego żywienia

Główną zasadą prawidłowego żywienia seniorów jest dostosowanie się do trzech podstawowych reguł: różnorodności doboru produktów i potraw, regularności spożywanych posiłków oraz równoważenia bilansu energetycznego. Niestety starsi ludzie z reguły zapominają o powyższej regule. Rzadko spożywają cykliczne posiłki, a w ich diecie nieczęsto pojawiają się gorące dania. Potrawy są zwykle mało urozmaicane i podawane w postaci rozdrobnionej papki. Spożywając nie w pełni wartościowe potrawy, seniorzy nie dostarczają do swojego organizmu odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Ma to bardzo niekorzystny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie.

dieta

Dieta dla seniora

W diecie seniora niezwykle ważną rolę odgrywa białko i związki mineralne dostarczane, dzięki spożywaniu przetworów zbożowych opartych na życie, kaszy, ryżu, makaronie i ziemniakach. Wskazana jest także konsumpcja chudej wołowiny, mięsa drobiowego i ryb, które są źródłem żelaza i niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Choroby seniorów

Według badań z 2015 roku, zaledwie co 10. senior nie skarżył się na żadne dolegliwości chorobowe. Zaś ponad połowa przyznała, że cierpi na liczne przypadłości, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Osoby starsze najczęściej narzekają na zaburzenia pamięci, wahania nastroju, zaburzenia mowy i spowolnienie ruchowe, a także problemy ze słuchem i pogarszającym się słuchem i wzrokiem.

chor

Najczęstsze choroby podeszłego wieku

Wyróżnia się kilka chorób zagrażające seniorom w szczególny sposób. Jednymi z najgroźniejszych są choroba Alzheimera i Parkinsona. Pierwsza objawia się utratą pamięci, rozumowania i orientacji, druga drżeniem kończyn i zaburzeniami mowy.

Odpowiedzialne ćwiczenia

Próba wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim życiu, jest zawsze najlepszą decyzją. Jednak wybór i działania powinny być podejmowane świadomie i odpowiedzialnie. Świetnym przykładem jest aktywność fizyczna. Sport to zdrowie, ponieważ pozytywnie wpływa na ciało i ducha. Jednak może wiązać się również z kontuzjami, stłuczeniami i naciągnięciem mięśni. Zagrożeni są nimi zwykle osoby starsze, u których mięśnie są zastałe i nieelastyczne. Aktywność fizyczna jest doskonałą decyzją, jednak przed jej wprowadzeniem warto udać się do lekarza lub specjalisty. Poleca się to szczególnie osobom borykającym się z chorobami przewlekłymi, bólami klatki piersiowej, nadciśnieniem, astmą, cukrzycą oraz trudnościami z oddychaniem. Nigdy nie należy lekceważyć własnych problemów zdrowotnych i rzucać się na głęboką wodę sportów. Jednak problemy te nie powinny nas zniechęcać do aktywności. Grunt byśmy naszą decyzję podjęli świadomie i odpowiedzialnie. Wpierw się przebadali, a później ubrali dresy sportowe.

cwicz

Najlepsze ćwiczenia

Aktywność fizyczna ma wpływ na rozwój i kształtowanie zakresu ruchów w stawach, warunkuje elastyczność i sprężystość torebek oraz wiązadeł stawowych, a także wpływa na ukrwienie kości. Zapewnia również dotlenienie mózgu. Warto zatem przekonać się do aktywności fizycznej. Dla zdecydowanych mamy kilka istotnych rad.

Za starzy na ruch?

Wydawałoby się, że powiedzenie „sport to zdrowie”, jest dla wszystkich oczywiste. Niestety większości osób starszych aktywność fizyczna kojarzy się wyłącznie z ćwiczeniami rehabilitacyjnymi. Wielu ludzi jest świadomych swoich potrzeb i wie, że ruch może mieć pozytywny wpływ na ich zdrowie. Niestety zaledwie co 10 osoba postanawia zmienić coś w swoim życiu. Głównym powodem takiego nastawienia są stereotypy i nawyki. Dojrzałe wiekowo osoby ślepo wierzą, że ich wiek na nic nie pozwala. Bacznie pielęgnują nawyk bezruchu i złej diety. Jednak jest to niezwykle błędne myślenie. Nie można być za starym na sport i zbyt dojrzałym wiekowo, by uprawiać ćwiczenia. Nie powinno się wierzyć w stereotyp starego, schorowanego i narzekającego starca. Nie można pielęgnować nawyków, które mają na nas niekorzystny wpływ. Nigdy nie jest za późno na to, by wprowadzić zmiany w swoim życiu. Nie bać się zmian na lepsze.

sport

Pozytywne strony sportu

Sport niesie ze sobą wiele korzyści dla osób starszych. Jedną z głównych zalet jest możliwość kontroli własnej wagi. Niestety sporo dojrzałych wiekowo ludzi ma problem z nadwagą oraz zanikiem mięśni.

Średnia długości życia ludzi wciąż się wydłuża. Dziś przeciętny Polak żyje prawie 73 lata, a Polka 81. Nie dziwią nas więc takie osoby jak Maria Olszewska (107 lat), Stanisław Kowalski (104 lata) czy Antoni Huczyński „Dziarski Dziadek” (91), którzy mimo wieku wciąż zachowują sprawność fizyczną i umysłową, a przede wszystkim – niezwykłą pogodę ducha. Jednak nie wszystkim polskim seniorom dopisuje takie szczęście – wielu z nich choruje i wymaga opieki. Czy można uniknąć takiego stanu?

Recepta na długowieczność

Wszyscy długożyjący mieszkańcy naszego kraju zgodnie przyznają, że ich przepis na długie i szczęśliwe życie jest niezwykle prosty: nie palić papierosów, nie nadużywać alkoholu, być aktywnym fizycznie, zdrowo się odżywiać, a co najważniejsze – utrzymywać kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Lekarze zgodnym chórem dodają do tego badania profilaktyczne. Jakie?

Dzień, którym dowiedziałeś się, że będziesz dziadkiem lub babcią, był najszczęśliwszym dniem w Twoim życiu. Nic dziwnego, taka informacja zaskakuje i dodaje skrzydeł. Kiedy na świat przychodzi pierwszy wnuk i zaczyna poznawać świat, to właśnie dziadkowie zaraz po rodzicach stają się dla niego nauczycielami, mentorami i pierwszymi przyjaciółmi. Warto więc, by ten wyjątkowy czas, wykorzystany był jak najlepiej.

ABC dobrego dziadka

Pierwsze miesiące życia dziecka Twojego dziecka to szczególnie chwile. Nie tylko dla niego i jego rodziców, ale również dla Ciebie. Podobnie jak on, zaczynasz przecież raczkować w nowej roli. Warto więc, byś dobrze się do niej przygotował. Najważniejszym uczuciem, które przepełnia nie tylko Twoje serce, lecz również uczuciem, które chcesz przekazać nowonarodzonej istotce jest miłość. Niejednokrotnie dwa razy silniejsza niż do własnych dzieci. Pamiętaj jednak, by nie przysłoniła Ci ona oczu i byś pod jej wpływem nie zaczął rozpieszczać swoich wnuków. Ma ona być tylko motorem do przekazywania im piękna świata i nauki, co jest dobre, a co złe. Nie zapominaj, że pierwsze miesiące to także czas, w którym możesz spędzić z maleństwem najwięcej czasu, wyręczając zmęczonych młodych rodziców. Wykorzystaj te cenne chwile.

Menopauza to trudny czas dla każdej kobiety. Zmiany hormonalne wywołują burzę w Twoim ciele, dlatego tak często skarżysz się na uderzenia gorąca, nocne poty, jesteś wciąż niespokojna i rozdrażniona. Masz wszystkiego dość i wiedz, że nie jesteś sama. Wiele kobiet po 50 roku życia (lub nawet wcześniej) cierpi z powodu objawów menopauzy i bardzo często decyduje się na terapię hormonalną, nie wiedząc, że dolegliwości związane z przekwitaniem można zmniejszać także domowymi sposobami.

Menopauza - objawy

Zawsze przychodzi wcześniej, niż myślisz. Klimakterium. Najczęściej pierwsze oznaki występują około 45. roku życia. Wtedy to właśnie jajniki zaczynają wydzielać coraz mniej estrogenu i gestagenu. Co bezpośrednio wpływa na cały Twój układ hormonalny. Serce tyka jak szalone, nie możesz spać, łapią Cię stany lękowe, wpadasz w depresje i widzisz przyszłość w czarnych kolorach. Jesz mniej, liczysz każdą kalorię, a ciuchy coraz częściej „kurczą się” w praniu. Najgorsze z tego wszystkiego są uderzenia gorąca i zlewające Cię poty, które skutecznie uprzykrzają Ci każdy dzień i każdą noc. Jak sobie z tym wszystkim radzić i czy jest na to skuteczny sposób?

Badania dowodzą, że jeśli chcemy długo cieszyć się doskonałą kondycją fizyczną i świetnym stanem zdrowia, musimy się ruszać. Nie chodzi tu o intensywne ćwiczenia obciążające nasz organizm, lecz proste aktywności, które sprawią, że na wiele lat zachowamy dobre samopoczucie. Dyscypliną, która przynosi właśnie takie rezultaty i z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność wśród seniorów jest nordic walking, czyli marsz na świeżym powietrzu z kijkami.

Sport, który nie obciąża kręgosłupa

Ruch jest naturalną czynnością każdego człowieka – nie zostaliśmy stworzeni do siedzenia. Właśnie przez zastanie i bezczynność cierpią nasze stawy. Szacuje się, że z powodu niedostatku aktywności fizycznej co druga osoba po pięćdziesiątym roku życia cierpi na bóle kręgosłupa. Z wiekiem tego rodzaju dolegliwości niestety narastają, warto więc przekonać się do regularnych ćwiczeń i zmiany trybu życia, by zachować sprawność i dobre samopoczucie na jesień życia. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że nie każda dyscyplina będzie odpowiednia w każdym wieku. Jest jednak sport, który można uprawiać niezależnie od metryki – nordic walking. To właśnie on rekomendowany jest przez lekarzy jako forma ruchu, która nie tylko nie obciąża stawów i kręgosłupa, lecz wpływa korzystnie na pracę serca i całego układy krążenia.

Wbrew powszechnej opinii tańczyć może każdy – bez względu na wiek, płeć czy umiejętności. Taniec wpływa korzystnie na nasz organizm, poprawia samopoczucie, uwalnia od codziennych napięć i jest doskonałą odskocznią od rzeczywistości – dlatego tak często polecany jest szczególnie osobom starszym, by wspomóc ich rehabilitację i zaktywizować ich udział w społeczeństwie.

W naszym kraju wciąż pokutuje przekonanie, że przeciętny senior to niedołężny, zamknięty w domu, staruszek, który prócz swoich wnuków i codziennej mszy nie widzi nic ważniejszego. Tymczasem polski emeryt choć ma ponad 55 lat, wciąż nie chce rezygnować z życia i ma zamiar cieszyć się nim co najmniej dwa razy mocniej niż do tej pory. Jako że jednak wiek daje się zazwyczaj na tym etapie już we znaki, stara się znaleźć dla siebie odpowiednią aktywność fizyczną, która nie tylko sprawi mu ogromną radość, lecz również przysłuży się zachowaniu zdrowego ciała i jak najlepszej kondycji.  

 Cokolwiek postanowisz, nie unikniesz wyrzutów sumienia. W jednym przypadku będą wyrzucać Ci wygodnictwo lub też egoizm. W drugim – rodzina będzie wypominać, że nie poświęcasz jej zbyt wiele czasu. Być może ucierpi na tym również twoja kariera zawodowa. Podjęcie tej decyzji nie będzie łatwe i zawsze ktoś będzie niezadowolony. Tak wygląda życie – nie dogodzisz każdemu. Ważne więc, by decyzja o tym, czy umieścić starszego, często również schorowanego rodzica w domu opieki była podjęta w zgodzie z samym sobą i by była dobrze przemyślana.

Przede wszystkim - zapewniaj opiekę

„Czcij ojca swego i matkę swoją”. Przykazanie, które w katolickim kraju traktuje się jak niezaprzeczalna świętość. Tradycja kultywowana od setek lat, w wielopokoleniowych polskich rodzinach, żyjących pod wspólnym dachem. W domach, gdzie rodzice uczą swoje dzieci,  że opieka nad starszymi jest niekwestionowanym obowiązkiem młodszych. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy próbujemy w dobie zabieganego społeczeństwa zdefiniować ową „opiekę”.  Dla jednych będzie to doglądanie rodzica i zajmowanie się nim na co dzień, dla innych – zapewnienie wykwalifikowanej pomocy, niekoniecznie u swojego boku.

Według danych zgromadzonych na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Polsce w domach pomocy społecznej przebywa aktualnie prawie 85 tysięcy osób. Co zastanawiające, zarówno państwowe jak i prywatne domy opieki posiadają tylko 78 tysięcy miejsc dla swoich pensjonariuszy. Publicznych domów pomocy społecznej w naszym kraju jest jak na lekarstwo, a wszystkie cierpią na przepełnienie. Na miejsce w takiej placówce czekać trzeba latami, podczas gdy w prywatnym domu opieki, można je dostać właściwie „od ręki”.

W czasach, gdy społeczeństwo robi się coraz starsze, a średnia życia w ostatnich latach wydłużyła się znacząco, coraz bardziej rośnie potrzeba na powstawanie niepublicznych domów pomocy społecznej. Jest to swoista odpowiedź na przepełnione placówki państwowe, które różnią się od tych prywatnych diametralnie i nie jest to tylko kwestia nazewnictwa, lecz przede wszystkim świadczonych tam usług.

Im jesteśmy starsi, tym częściej mamy problemy ze snem. Chociaż ciężko nam się z tym pogodzić i niejednokrotnie walczymy sami ze sobą, na siłę leżąc w łóżku, wciąż przesypiamy maksymalnie 5, czasem 6 godzin. Jakie są tego przyczyny? Czy tylko wiek ma w tym przypadku znaczenie? A może chodzi o coś zupełnie innego i nasza przypadłość jest uleczalna? W materialne podpowiadamy, jakie są najczęstsze przyczyny bezsenności wśród seniorów i jak można sobie z nimi radzić.

Nie jest prawdą, ze organizm osoby po sześćdziesiątym roku życia potrzebuje mniej snu. Jego ilość uzależniona jest bezpośrednio od poziomu aktywności fizycznej (osoby uprawiające sporty potrzebują 7-8 godzin snu na regeneracje ciała), która niestety bardzo często spada po przejściu na emeryturę. Na problemy ze snem wpływa również zmiana rytmu dnia, uzależniana do niedawna odchodzenia do pracy. Organizm, który przyzwyczajony był do określonych godzin budzenia i zasypiania, może zareagować na taką zmianę właśnie bezsennością.

Lato pełną parą, a Ty, podobnie jak większość naszych rodaków, marzysz by choć przez chwilę nacieszyć się pięknym słońcem, którego mamy wciąż za mało w naszym kraju. I dobrze! Opalanie się przynosi przecież wiele korzyści – w organizmie wytwarza się witamina D, która wpływa na lepszą przyswajalność wapnia, zwiększoną działalność układu krążenia, czy pracy układu nerwowego, lecz także na poprawę nastroju. I chociaż słońce chroni organizm przed mikroorganizmami, łagodzi objawy łuszczycy i egzem, częściej niesie ze sobą więcej szkody niż pożytku. Jak tego uniknąć i opalać się bezpieczne?

Skóra dojrzała

Z każdym dniem nasza skóra się starzeje. Upływający czas oddziałuje na nią nie tylko wizualne, lecz przede wszystkim na jej funkcje, takie jak regeneracja i odporność na działanie czynników uszkadzających, do jakich niewątpliwie należą promienie słoneczne. Im jesteśmy starsi, tym wolniej nasza skóra się naprawia i produkuje znacznie mniej melanity, która „broni” ją przed szkodliwymi promieniami UV.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – chociaż słowa te powtarzane są przy wielu okazjach z czworonogami związanymi, nie są czczym gadaniem. Te przeurocze stworzenia niejednokrotnie udowodniły jak potrafią być wierne, oddane i jak pięknym uczuciem mogą obdarzyć swoich właścicieli. Jeśli brakuje Ci towarzystwa i chcesz zaopiekować się małym merdającym ogonem pupilem, przygarnij pod swój dach pieska, a na pewno nie pożałujesz tej decyzji.

 Korzyści płynące z posiadania czworonoga

Z roku na rok pojawia się coraz więcej badań, które tylko podkreślają zalety posiadania psa. Najważniejszą z nich jest niewątpliwie więź społeczna, która tworzy się nie tylko między psem a właścicielem, lecz także między właścicielem a otoczeniem. To właśnie posiadanie pupila sprawia, że częściej wychodzi na dwór, spotykamy się z ludźmi i otwieramy na nowe znajomości.

Społeczeństwo jest coraz grubsze. WHO alarmuje – ponad połowa dorosłych Polaków jest otyła! I choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, statystyki pogarszają się z roku na rok, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Choć nadwaga wydaje się być wyłącznie problemem natury estetycznej, otyłość to poważny problem medyczny. Prowadzi nie tylko do groźnych powikłań, lecz przede wszystkim, jest przyczyną przedwczesnej śmierci, której można by uniknąć.

Najnowsze badania pokazują, że o otyłości możemy mówić już w przypadku 10–20 % mężczyzn i 10–25 % kobiet. Niestety, przyczyną większości przypadków otyłości jest utrzymujący się przez dłuższy czas dodatni bilans energetyczny, który polega na tym, że osoby te dostarczają zbyt wiele jedzenia, w stosunku do zapotrzebowania swojego organizmu. I choć codzienna aktywność fizyczna (mniejsza w przypadku ludzi starszych) oraz termogeneza (wytwarzanie ciepła), pochłaniają część kalorii, to nadmiar tej energii, zamienia się w tłuszcz. W połączeniu z naszym siedzącym trybem życia, który po 60 roku życia jest już dość oczywisty, nie wróży to zbyt dobrze naszemu społeczeństwu.

Wraz z wiekiem częściej narzekamy na złe samopoczucie. Wiele osób starszych uważa to za nieodłączną cechę starzenia się, z którą po prostu trzeba się jakoś pogodzić. Nic bardziej mylnego! Czasem wystarczy tylko zmienić lub wzbogacić swój jadłospis, by poczuć się znacznie lepiej. Zdrowa i urozmaicona dieta jest bowiem dla seniora niezwykle istotna do zaspokajania jego specyficznych potrzeb. Najnowsze badania pokazują bowiem, że polscy seniorzy fatalnie się odżywiają i właśnie z tego powodu cierpią na wiele dolegliwości, których bardzo łatwo mogliby uniknąć zmianą przyzwyczajeń żywieniowych.

Po 65 roku życia w organizmie człowieka zachodzi wiele zmian, szczególnie w układzie pokarmowym. Począwszy od braków w uzębieniu, które utrudniają prawidłowe gryzienie i żucie pokarmów, poprzez problemy z odczuwaniem delikatnych smaków i obniżenie ilości wydzielanej śliny oraz zawartości w niej enzymów trawiennych, aż po możliwe trudności w połykaniu – wszystkie te zmiany często zniechęcają do spożywania odpowiednich ilościowo i jakościowo porcji pożywienia.

Każdy wiek ma swoje ograniczenia. I nie chodzi tu tylko o powolne zatracanie sprawności fizycznej, lecz przede wszystkim o kondycję psychiczną. Czy jest jakaś uniwersalna recepta na doskonałą pamięć? Chyba nie. Warto jednak pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych zasad takich jak: ćwicz mózg, zdrowo się odżywiaj, odpoczywaj. Jeśli jesteś ciekawy, co jeszcze wpływa na zachowanie sprawności intelektualnej i jak o siłę umysłu powinni dbać seniorzy, zachęcamy do przeczytania najnowszego wpisu.

Skąd się biorą problemy z pamięcią?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na zmniejszenie tempa przetwarzania informacji, efektywności spostrzegania oraz pojemności pamięci. Główną z nich jest wiek i stopniowo zmniejszający się przepływ krwi do mózgu, a więc proces biologicznego i psychicznego starzenia się. Objawia się on nie tyko pogarszaniem się pamięci, lecz również trudnościami z wykonywaniem zadań  wymagających szybkości oraz radzenia sobie z problemami abstrakcyjnymi. Pogorszeniu ulegają także zdolności arytmetyczne, wzrokowe, przestrzenne oraz abstrakcyjno-logiczne.

Otępienie starcze nie jest jedynie „objawem starości” lecz zaburzeniem funkcji poznawczych (głównie pamięci), które można i trzeba hamować. Częstość jego występowania wzrasta bardzo wyraźnie wraz z wiekiem, co potwierdzają najnowsze badania: zespół otępienny występuje u 0,7% osób 62-letnich, u 20-50% po 85 roku życia, zaś u stulatków odsetek ten sięga nawet 60%. Choroba bywa trudna w diagnozie, ponieważ bardzo często jest mylona z innymi chorobami tego rodzaju lub zwyczajnie bagatelizuje się jej objawy.

Granica między demencją starczą a chorobą Alzhaimera jest bardzo cienka i słabo nakreślona. Dlatego tak często mówi się, że Alzheimer jest jedną z form otępienia starczego. Rzecz jednak wygląda odwrotnie – to otępienie starcze może być wywołane przez chorobę Alzheimera. Jak podają statystyki w aż 50-70% przypadków to właśnie on jest „winowajcą” demencji starczej. Druga grupa przyczyn związana jest bezpośrednio z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak np. otępienie z ciałami Lewy’ego. Podaje się, że również choroba Parkinsona w zaawansowanym stopniu może wywołać otępienie starcze. Niezależnie jednak od przyczyn, objawy są bardzo podobne i pod żadnym względem nie należy ich bagatelizować. Zauważone w porę mogą być znacznie spowolnione lub zahamowane.

Stare powiedzenie mówi, że miłość nie wybiera. Z doświadczenia wiemy też, że zazwyczaj przychodzi w najmniej spodziewanym momencie. Nie zważa na pochodzenie, miejsce, kolor skóry czy wiek. Coraz częściej więc widzimy na polskich ulicach trzymające się za ręce pary przeżywające właśnie swoją jesień życia. Widok taki budzi różne emocje. Jedni z nas marzą, by właśnie tak wyglądało ich życie po 60-tce, drudzy, z dezaprobatą stwierdzają, że w tym wieku już nie wypada…

Gdyby zastanowić się, z czym tak naprawdę kojarzy się nam starość, wszyscy powiedzą, że z chorobami, nienadążaniem za pędzącym światem, a przede wszystkim z samotnością. Nie ulegajmy jednak stereotypom i spójrzmy na naszych polskich seniorów. Świat się zmienia i oni również. Mimo metryki i lecących lat, oni także chcą czuć się potrzebni i kochani. Dlatego też coraz częściej decydują się oni na poznanie nowego partnera w wieku, który niektórych może szokować. Co zrobić, gdy w późnym wieku poznasz kogoś interesującego? Gdzie szukać partnera? Jak go znaleźć i pokonać nieśmiałość związaną z wiekiem?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Twoje wnuki już odliczają dni do zakończenia roku szkolnego, studenci planują wyjazdy z przyjaciółmi, dorośli pakują walizki... a Ty? Czy w tym roku też zamierzasz spędzić czas wyłącznie na działce, pieląc i podlewając wszystkie grządki? Czy tylko przydomowe obowiązki Ci w głowie, kiedy wszyscy wyjeżdżają i nareszcie masz odrobinę czasu dla siebie?

Nie należymy do narodów, które kochają dalekie podróże. Chociaż na przestrzeni lat ten pogląd mocno ewoluuje, głównie za sprawą młodych odważnych ludzi chętnie odwiedzających coraz dalsze zakątki naszego globu, Polacy po 60 roku życia nie spieszą się do zagranicznych wyjazdów. Głównymi przeszkodami są oczywiście pieniądze, wiek, domowe obowiązki oraz stan zdrowia. Co jednak zrobić, by nie poddać się lękom i rozsądnie zaplanować podróż marzeń także na emeryturze?

Nietrzymanie moczu jest krępującą dolegliwością. Jak podają statystyki dotyka co ósmą kobietę do 39 roku życia i co drugą po menopauzie. Najczęściej jednak występuje u ludzi starszych. Potrafi skutecznie utrudnić życie. By uporać się z tym problemem, należy jak najwcześniej podjąć właściwe leczenie, a więc przede wszystkim, nie ukrywać tej przypadłości przed lekarzem.

Skąd się bierze nietrzymanie moczu

Badania pokazują, że kobiety dwa razy częściej niż mężczyźni cierpią z powodu nietrzymania moczu. Skarżą się one na popuszczanie nawet podczas niewielkiego wysiłku fizycznego, np. w trakcie kaszlu, kichania, chodzenia czy ćwiczeń fizycznych, dlatego też nazywane jest ono wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wynika przede wszystkim z wieku, gdyż właśnie po 50 roku życia spada poziom hormonów płciowych. Do częstych przyczyn zalicza się również ciężki poród, częste zakażenia układu moczowego, zapalenia pochwy oraz wieloletnią ciężką pracę fizyczną. Chociaż jest to problem niezwykle wstydliwy, ważne by był skonsultowany ze specjalistą. Jeżeli do tej pory nic z nim nie zrobiłaś, czas to zmienić.

Ciężko dziś znaleźć osobę, która nie jest uczulona na nic. Alergie stają się w naszym schorowanym społeczeństwie coraz powszechniejsze i potrafią być zmorą spędzającą sen z powiek i utrudniającą normalne funkcjonowanie. Katar sienny, nietolerancje pokarmowe, ugryzienia owadów wywołują uciążliwe objawy. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że poza standardowym leczeniem farmakologicznym istnieje kilka innych, czasem dość osobliwych metod, które ułatwią alergikom życie. Dziś wymienimy kilka z nich.

Ostrożność przede wszystkim

Każdy chory, nie tylko alergik, dobrze wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto więc w nasilonym czasie pylenia roślin wystrzegać się pewnych czynności, zachować szczególną ostrożność i śledzić podawany w mediach kalendarz pyleń roślin. Najważniejszą radą jest niewychodzenie z domu, gdy stężenie pyłków jest wysokie. Jak wiadomo, nie jest to takie proste w realizacji. Pamiętaj także, by zostawać w domu także w czasie deszczu i zamykać okna. Alergikom doradza się rezygnację ze spacerów w suche i słoneczne dni z lekkim wiaterkiem oraz unikanie wysiłku fizycznego na powietrzu w czasie pylenia. Jeśli musisz wyjść na dwór, przed spacerem posmaruj okolice nosa cienką warstwą wazeliny, a po powrocie do domu zmień ubranie, umyj ręce i twarz, a najlepiej weź prysznic, by spłukać ze skóry pyłki. Warto także powiesić w oknach gęste firanki lub zamontować specjalne siatki i kupić specjalny filtr wyłapujący pyłki. Ważne, by zmieniać często pościel i nie suszyć jej ani nie wietrzyć na świeżym powietrzu. Zrezygnuj z makijażu oczu i z kosmetyków o silnym zapachu. Jeśli masz taką możliwość, w okresie silnego pylenia wybierz na urlop miejsce, gdzie jest najmniejsze stężenie pyłków.

Wątroba to jeden z najważniejszym organów w naszym organizmie, który odpowiada za wytwarzanie niezbędnej do trawienia i oczyszczania krwi z toksyn żółci. Chociaż wystawiamy ją na ciężkie próby, nie narzeka, gdyż jest to jeden ze słabo unerwionych organów. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy znienacka wątroba o sobie „przypomina” i atakuje ostrym bólem, nasilającym się po spożyciu tłustych potraw czy wypiciu alkoholu. Jeśli i Ty odczuwasz „gniecenie” i rozpieranie z prawej strony pod żebrami – uważaj. Twoja wątroba daje znać, że jest przeciążona i potrzebuje pomocy.

Zioła na wątrobę

Chociaż leki są coraz bezpieczniejsze i niejednokrotnie pomagają nam w szybkim tempie wrócić do formy, nie warto faszerować się nimi nadmiernie. Tym bardziej, że matka natura obdarzyła nas takimi skarbami, że aż szkoda byłoby zamieniać je na sztuczne medykamenty. Dlatego też, podobnie jak w przypadku domowych sposobów na przeziębienie, tak i kiedy chcemy zadbać o swoją zmęczoną wątrobę, możemy sięgnąć po stare, sprawdzone zioła, które będą dla niej prostym i naturalnym wybawieniem.

Rocznie na całym świecie udar dotyka około 15 mln osób. W jego leczeniu liczy się przed wszystkim czas – szybkie postawienie diagnozy ma wpływ dalszy przebieg życia pacjenta. Nie każdy wie, że konsekwencje tego schorzenia można zmniejszyć czy nawet odwrócić – warunkiem jest jednak podjęcie natychmiastowej rehabilitacji, która jest jedyną metodą leczenia, polecaną wszystkim pacjentom po przebytym udarze.

Udar jest główną przyczyną trwałej lub czasowej niepełnosprawności u około 80% dorosłych pacjentów. Niezależnie od tego, czy dotyczy wyłącznie częściowej utraty sprawności ruchowej, utraty mowy, pamięci czy problemów z koncentracją, znacząco obniża samodzielność i utrudnia powrót po przebytej chorobie. Dlatego tak kluczową kwestią jest rehabilitacja, która rozpoczęta 24 godziny po przyjęciu na oddział pacjenta, może działać prawdziwe cuda!

Dotyka już 14% osób po 65 roku życia i prawie połowę 80-latków. Według najnowszych badań, aż 30 milionów osób na świecie jest chorych na Alzheimera. Szacuje się, że w związku ze starzejącym się społeczeństwem krajów wysoko uprzemysłowionych do 2050 roku liczba ta wzrośnie trzykrotnie. Z roku na rok ta neurodegeneracyjna choroba zbiera coraz większe żniwo, również wśród naszych najbliższych…

 choroba alzheimera

Nazwa choroby pochodzi od nazwiska niemieckiego lekarza psychiatry – Aloisa Alzheimer, który już na początku XX wieku zaobserwował niepokojące symptomy (jak problemy z pamięcią, zaburzenia mowy, orientacji w czasie i przestrzeni, napady lęku, oraz narastające trudności w wykonywaniu codziennych czynności) u swojej służącej Augusty. Tuż po jej śmierci, doktor zbadał jej mózg i w listopadzie 1905 roku na posiedzeniu Towarzystwa Neuropsychiatrii Południowo-Zachodnich Niemiec przedstawił zgromadzone wyniki i obserwacje, to jest rozległe zmiany zwyrodnieniowe, które określił jako „przedstarcza atrofia mózgu”. To pierwszy znany przypadek tej choroby, która w 1967 roku została nazwana od nazwiska badacza.